• Čitateľská gramotnosť

• ČÍTAME S OSMIJANKOM - pridaj sa aj ty!

Celoslovenský projekt

Čitateľská súťaž je určená žiakom 1. stupňa základných škôl. Jej cieľom je:

• Priviesť deti k čítaniu hodnotnej detskej literatúry, rozhovorom o prečítanom, tvorivým aktivitám v škole, knižniciach, ale i v rodinách
        • Rozvíjať predstavivosť, slovnú zásobu, tvorivosť detí, lásku k materinskej reči
        • Vypestovať v deťoch návyk čítať vo voľnom čase
        • Zažiť príbehy na vlastnej koži                                                             viac info: www.osmijanko-ba.sk

V školskom roku 2018/19 sa do 15. ročníka tejto súťaže zapojili žiaci 3.A a 3.B. Vybrali si 4 knižky, ktoré usilovne čítali, aby mohli vyriešiť 8 súťažných úloh. Vyriešené úlohy poslali spolu s fotografiami na vyhodnotenie Osmijankovi. Súťaž sa im páčila a odporúčajú ju aj budúcim tretiakom.

V školskom roku 2017/18 sa do projektu zapojili žiaci 3. ročníka a vytvorili pre Osmijanka a Osmidunča krásny kalendár. Veď posúďte sami.

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY

Česko-slovenský projekt

Projekt podporuje čítanie a vytvára priateľské vzťahy medzi slovenskými a českými rovesníkmi.

Tento projekt vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave v spolupráci s Knižnicou Jiřího Mahena v Brne pri príležitosti októbra - Medzinárodného mesiaca školských knižníc pre základné školy a osemročné gymnáziá.

Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci vyrábajú záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárňujú tému česko-slovenského projektu, ktorá sa každoročne mení, a vymenia si ju s partnerskou školou z Českej republiky. Výmena záložiek je prostriedkom k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike a v Slovenskej republike.

10. ročník projektu - List za listom - baví ma čítať

Žiaci 4. ročníka spolupracovali na tvorbe a výmene záložiek so žiakmi zo ZŠ Brumov-Bylnice. Naši žiaci recyklovali knihy od Kristy Bendovej zo školskej knižnice a vdýchli ilustráciám a básňam nový život.

9. ročník projektu - Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice

Žiaci 4., 5. a 7. ročníka spolupracovali na projekte so žiakmi zo ZŠ Poláčkova, Praha 4. Vytvorili 72 záložiek s motívmi gréckych bájí a povestí trenčianskeho regiónu.

8. ročník projektu - Tajuplný svet knižných príbehov

Žiaci 4. a 6. ročníka a školského klubu detí vyrábali záložky pomocou rozličných techník na určenú tohoročnú tému Tajuplný svet knižných príbehov nielen počas vyučovania, ale i v školskej knižnici podľa svojich schopností, zručností, možností a veku. Záložky síce mali rovnaký tvar, ale každá bola iná svojou farebnosťou a námetom. Naozaj bolo veľmi ťažké  vybrať najkrajšiu. Naši žiaci vyrobili 91 záložiek a s drobnými darčekmi sme si ich vymenili so žiakmi  v Základnej škole v Brumove-Bylnici. Snáď sa nám podarí v budúcnosti aj stretnúť a vymeniť si skúsenosti.

7. ročník projektu - Čítam, čítaš, čítame

Žiaci 4. ročníka sa po prvýkrát zapojili do česko-slovenského projektu "Záložka do knihy spája školy". S rovesníkmi zo Základnej školy v Brumove-Bylnici si vymenili nielen záložky, ale aj listy a emaily.